Zbliża się koniec wakacji – ostatni dzwonek na urlopowe szaleństwo. Tym, którzy nie zdążyli zaplanować wymarzonego wyjazdu, pozostają oferty last minute. Głosy co do tego sposobu podróżowania są jednak mocno podzielone. Czy last minute w ogóle się opłaca? Jakie są jego wady i zalety? Odpowiedzi na te pytania i wiele innych przydatnych informacji znajdziecie w tym artykule.

Co to jest?

Last minute to nieoficjalna nazwa wycieczek kupowanych na ostatnią chwilę. Niekoniecznie jednak oznacza to ofertę kupioną na dzień przed – niektóre wycieczki zakwalifikowane jako „last minute” odbywają się dopiero za miesiąc (lub później). Najprościej mówiąc, last minute, w przeciwieństwie do first minute, to wycieczki kupowane w czasie niedalekim od planowanej daty wyjazdu.

Popularne kierunki

Dużą zaletą wycieczek last minute jest ich cena – nawet o 50% niższa niż cena wyjściowa. Jednocześnie, nie oznacza to, że jakość tego typu wycieczek jest niższa, a dostępne kierunki mniej interesujące. W ofercie popularnych biur podróży (Neckermann, Tui, Itaka, Rainbow Tours) ofertą last minute objęto między innymi takie kraje jak: Grecja, Hiszpania, Chorwacja, Egipt, Turcja, Cypr, Maroko. Wybór jest naprawdę spory – od hotel trójgwiazdkowych z samym śniadaniem, do pięciogwiazdkowego all inclusive. Np. do trzygwiazdkowego hotelu ze śniadaniem i obiadokolacją w Alanya (Turcja) z Tui polecimy już za 1173 złotych!

Last minute – modne czy passé?

Wyjazdy last minute zaczęły być popularne w latach 90. zwłaszcza wśród studentów oraz ludzi posiadających własne firmy i pracujących w wolnych zawodach. Tego typu formuła jest bowiem idealna dla osób, które nie muszą planować urlopu z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem. To świetna forma na tani, spontaniczny wyjazd.

Mogłoby się wydawać, że ze względu na niskie ceny i zwiększającą się ofertę wyjazdową, formuła last minute będzie coraz bardziej popularna. Jak jest naprawdę? W naszej ankiecie dotyczącej wybieranych form turystyki, ani jedna osoba, w przedziale wiekowym 16-25 i 25-30 lat, nie bierze udziału w wycieczkach typu last minute. Z ankiety wynika również, że głównym trendem w podróżowaniu są obecnie wyjazdy niezorganizowane – wolimy samodzielnie wybrać lot oraz zamówić hotel.

Nie oznacza to jednak, że wyjazdy last minute zostały zapomniane. Ten sposób podróżowania ma nadal sporo zwolenników, zwłaszcza wśród tych, którzy nie mają czasu lub nie lubią planować podróży. Co więcej, ponad połowa ankietowanych marzy o wakacjach za granicą, ale 70% spędza je zazwyczaj w Polsce. Skoro tak, to może warto jednak zastanowić się nad tanimi wyjazdami last minute?

Oferty wybrane specjalnie dla Ciebie

Nie wszystkim chce się szukać okazji last minut i innych promocyjnych wycieczek. Dlatego pozwoliliśmy sobie wybrać dwa Was 2 promocyjne oferty – jedną wypoczynku w Toskanii, inną dla aktywnych i lubiących górskie wyprawy. To propozycje niesamowitych wyjazdów w bardzo atrakcyjnych i przystępnych cenach. Może ktoś z nich skorzysta w tym roku, a innych zachęcamy do motywacji na przyszły rok!

Toskania TravelBird


Miejsce podróży: 
Toskania Residencia Borgo Verde in Vada
Ilość noclegów: 7 noclegów w Residence Borgo Verde
Ilość osób: minimalnie 2 osoby, maksymalnie 8
W cenie: parking, ubezpieczenie, basen,
Cena: 389zł / osoba
Uwagi: Jadąc w 4 osoby płacisz tylko za 2, jadąc w 8 płacisz tylko za 4
Sprawdź ofertę: TravelBird

 

Tyrol promocja TravelBird


Miejsce podróży: 
Tyrol w Austrii, Hotel Garni Schönblick
Ilość noclegów: 
Ilość osób: 1 lub 2 osoby
W cenie: śniadania, wynajem elektrycznego rowerku, tenis stołowy i parking
Cena: 429zł / osoba – przy 4 dniowym pobycie
Sprawdź ofertę: TravelBird

 

Ostatni nie znaczy gorszy

Wyjazdy last minute mają wiele zalet. Przede wszystkim są znacznie tańsze od wyjazdów kupionych w cenie regularnej. Poza tym wiele osób decyduje się na last minute poza ścisłym sezonem (połowa czerwca – połowa września), więc koszt wycieczki jest jeszcze niższy, a pogoda i jakość hotelu taka sama. Warto również pamiętać, że biuro podróży sprzedaje ostatnie wolne w miejsca w danym terminie, więc wybierając ofertę last minute, mamy niemal 100% pewność, że wyjazd odbędzie się.

Ostatni nie znaczy lepszy

Oczywiście, wakacje last minute mają też wady. Po pierwsze, zdarza się, że wyjazd organizowany jest do gorszego hotelu o niższych standardach. Po drugie, nie zawsze formuła last minute jest tańsza od formuły first minute kupowanej z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem. Po trzecie, oferta ta niekoniecznie nadaje się dla tych, którzy zmuszeni są zaplanować swój wyjazd z wyprzedzeniem.

Formuła last minute sprawdza się u tych, którzy w okresie wakacyjnym mają sporo czasu. Przed wyjazdem warto zapoznać się z warunkami umowy i pamiętać o tym, że zawsze, niezależnie od formuły wyjazdu, mamy prawo do reklamacji!

Promocje na wakacyjne wyjazdy

Większości z nas podróże kojarzą się z ogromnym wydatkiem – a to tylko dlatego, że nie potrafimy oszczędzać. Jak zatem podróżować tanio? Jak znaleźć atrakcyjne oferty na wakacje? Już tłumaczymy. Najprostszym sposobem jest odwiedzenie naszej kategorii Podróże. Tam znajdziemy najnowsze i najciekawsze promocje, informacje o rabatach i oferty na wakacyjne wyjazdy. Na naszej stronie znajdziesz oferty na kompletnie wyjazdy z biur podróży takich jak Tui, Neckermann, TravelBird czy TraveList, a także promocje Groupon. Nie każdy wie, że dział Travel na stronie Groupon oferuje wiele ofert związanych z wyjazdami na urlop. Specjalnie dla Was udostępniamy też informacje o tanich noclegach: HRS, Hotele.pl, Suprice Hotel. Gdy przed każdym wyjazdem odwiedzisz nasza stronę w poszukiwaniu promocji na Twój urlop nigdy nie przepłacisz i spędzisz wspaniałe wakacje.